Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Chorwacja   /  Chorwacja – Ceny i waluta
sxc.hu

Chorwacja – Ceny i waluta

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja oficjalnie zmieniła walutę, co znacząco zmieniło warunki podróżowania. Mimo, że ceny w tym popularnym kurorcie są wyższe niż w Polsce, urokliwe wybrzeże Adriatyku wciąż przyciąga turystów. Sprawdź, ile zapłacisz za nocleg, posiłki i lokalne przysmaki, by dobrze zaplanować wakacyjny budżet.

Chorwacja waluta

Obowiązującą walutą na terenie Chorwacji jest euro (EUR), zastępując kunę (HRK). Dobrym i polecanym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą już w Polsce wymienionych euro – na wszelki wypadek. Złotówki najlepiej wymieniać w bankach, choć korzystniejszy kurs można często uzyskać w kantorach.

Ceny w Chorwacji – gdzie robić zakupy?

Planując urlop pamiętajmy, że ceny żywności w Chorwacji są wyższe niż w Polsce (nawet o 30%).

Na miejscu warto robić zakupy w supermarketach (różnice w cenach pomiędzy nimi a małymi sklepami w turystycznych miejscowościach są dość spore). Zdecydowanie najdrożej jest na wyspach: ceny są tam nawet do 1,5 raza wyższe niż na kontynencie. Dostęp do bankomatów na większości wysp jest obecnie znacznie lepszy, choć na najmniejszych wyspach nadal może być ograniczony.

Przykładowe ceny w Chorwacji

  • chleb – to wydatek 1,50-2 euro.
  • Obiad w przeciętnej (ale nie podrzędnej) restauracji kosztuje ok. 12-20 euro. W dolnej granicy kupimy np. pizzę. Droższe będą typowo chorwackie specjały kulinarne – np. hobotnica (czyli ośmiorniczka), która kosztuje ok. 15-18 euro. W podobnej cenie można dostać popularne w Chorwacji kalmary. Jeszcze droższe są ryby; porcja z frytkami może nas kosztować nawet powyżej 20 euro. Za nieco mniejsze pieniądze kupimy mięso wołowe, czy jagnięce.
  • Chorwacja słynie z bardzo dobrych win. Butelka (często o pojemności 0,75 l) kosztuje w sklepie ok. 6-10 euro. Warto sięgnąć po tzw. Prošek – chorwackie szlachetne wino ze słodkich winogron, które kosztuje ok. 12-15 euro (Chorwaci często mieszają wino z wodą mineralną lub colą). Alkoholowe zakupy najlepiej robić bezpośrednio u lokalnych producentów, w winnicach (bez problemu znajdziemy oznaczenia na przydrożnych tablicach – vino, rakija). Aby zakupić rakiję warto udać się także na miejscowy bazar.
  • Filiżanka kawy w kawiarni to koszt ok. 1,50-2,50 euro, podobnie zapłacimy za szklankę coca-coli.
  • Benzyna i olej napędowy są nieco droższe niż w Polsce – około 1,50-1,70 euro za litr. Gaz LPG kosztuje około 0,90-1,00 euro za litr. Dostępność stacji LPG poprawiła się, choć nadal warto sprawdzać godziny otwarcia szczególnie poza sezonem.
  • Doba na campingu średniej klasy to koszt ok. 15-25 euro za osobę. Cena miejsca w pensjonacie może sięgać ok. 40-70 euro za osobę. Najtańsze hotele cenowo oscylują między 70-100 euro za osobę za dobę.

Chorwacja nie jest krajem tanim, szczególnie w sezonie letnim, jednak wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków ze względu na swoje niezaprzeczalne walory krajobrazowe i klimatyczne.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje